Zgłoszenie zamiaru usunięcia drzewa

Osoby fizyczne, które chcą wyciąć drzewo na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej powinny zgłosić burmistrzowi zamiar usunięcia drzewa
jeżeli obwód pnia drzewa mierzonego na wysokości 5 cm od podłoża przekracza:
a)    80 cm - w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego;
b)    65 cm - w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego;
c)     50 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew .

Zgłoszenie powinno zawierać imię i nazwisko wnioskodawcy, oznaczenie nieruchomości,  z której drzewo ma być usunięte, gatunek drzewa, jego obwód oraz rysunek albo mapkę określającą usytuowanie drzewa na nieruchomości.
Zgłoszenia dokonuje właściciel nieruchomości, jeżeli dana działka stanowi współwłasność - zgłoszenie powinni podpisać wszyscy współwłaściciele.

W ciągu 21 dni od otrzymania zgłoszenia przeprowadzane są oględziny. W ciągu 14 dni po dokonaniu oględzin wójt może wnieść sprzeciw do wycinki w drodze decyzji. Usunięcie drzewa może nastąpić po upływie tego terminu tylko jeżeli burmistrz   nie wniósł sprzeciwu. W ciągu 14 dni po oględzinach na wniosek właściciela może zostać wydane zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu - zaświadczenie podlega opłacie skarbowej  w wysokości 17 zł. Wydanie zaświadczenia wyłącza możliwość sprzeciwu i uprawnia do usunięcia drzewa.

Jeżeli drzewo nie zostanie usunięte w ciągu 6 miesięcy od przeprowadzenia oględzin należy ponownie dokonać zgłoszenia.

Osoby fizyczne, które chcą usunąć drzewo w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą powinny wystąpić do burmistrza z wnioskiem o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew.

Przepisy dotyczące zgłoszeń:

Art.  83f.  ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 55)

4. W przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 3a, właściciel nieruchomości jest obowiązany dokonać zgłoszenia do organu, o którym mowa w art. 83a ust. 1, zamiaru usunięcia drzewa, jeżeli obwód pnia drzewa mierzonego na wysokości 5 cm przekracza:
a)    80 cm - w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego;
b)    65 cm - w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego;
c)     50 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew.

17. Jeżeli w terminie 5 lat od dokonania oględzin wystąpiono o wydanie decyzji  o pozwolenie na budowę na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane, a budowa ta ma związek z prowadzeniem działalności gospodarczej i będzie realizowana na części nieruchomości, na której rosło usunięte drzewo, organ, o którym mowa w art. 83a ust. 1, uwzględniając dane ustalone na podstawie oględzin, nakłada na właściciela nieruchomości, w drodze decyzji administracyjnej, obowiązek uiszczenia opłaty za usunięcie drzewa.

18. Opłata, o której mowa w ust. 17, jest pobierana przez organ, o którym mowa w art. 83a ust. 1. Przepisy art. 85 i art. 87 stosuje się odpowiednio.

19. Organ, o którym mowa w art. 83a ust. 1, udostępnia protokół oględzin, o którym mowa w ust. 7.

20. Organ, o którym mowa w art. 83a ust. 1, sprawuje kontrolę przestrzegania i stosowania przepisów rozdziału 4. Do kontroli stosuje się odpowiednio art. 379 i art. 380 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska.